Tugev immuunsüsteem tugineb tervislikul toitumisel. Siin on mõned toitumise nõuanded, mis aitavad teil hoida oma immuunsüsteem heas vormis.
See on hämmastav kuidas immuunsüsteem teie heaks töötab. See on uskumatult keeruline süsteem, mis töötab kogu aeg, et teid hoida ja kaitsta ja see on süsteem, mis sõltub heast toitumisest, et toimida.
Meil kipume keskenduma immuunsusele rohkem külmematel kuudel – tundub, et külmemad ilmad ja haigused käivad käsikäes. Osaline põhjus on see, et kui ilm muutub jahedaks, veedame me rohkem aega siseruumides, mis tähendab, et me oleme lähedamas kontaktis rohkemate inimestega ja seal on vähem värsket õhku. Nii on meil rohkem kokkupuudet mikroobidega, mis võivad põhjustada meie haigestumise.
Aga see ei tähenda, et meie immuunsüsteem ei ole valvel ülejäänud aastal. Meie sisse ehitatud kaitsesüsteem toimib 24/7. Sisuliselt teie immuunsüsteem on teie isiklik „sõdurite armee“, mis kaitseb keha. Tuvastades midagi võõrast, alates viirusest kuni bakterite ja parasiitideni, siis otsib ta selle välja ja hävitab.
Teie keha sõltub õigetest toitainetest ja tervislikust elustiilist, et hoida oma kaitsemehhanismid korras ja toimivana.
Kuidas toitumine toetab immuunsüsteemi
Teie immuunsüsteemil on „erijõud“ valgete vereliblede näol. Need rakud toodavad spetsiaalseid valke ehk antikehi, mis otsivad ja hävitavad sissetungivaid viiruseid ja baktereid. Kuna antikehad on valgud, siis vajate piisavalt valku oma toidus, et tagada keha jaoks piisavas koguses antikehade tootmist. Tervislikud valgusisaldusega toiduained nagu kala, linnuliha, lahja liha, soja toidud ja väherasvased piimatooted, pakuvad nö. ehituskive, mida keha vajab, et toota vajalikke antikehi.
Puu- ja köögiviljadel on võtmeroll immuunsüsteemi toimimisel, sest nad on väga head vitamiinide A ja C ning samuti fütotoitainete allikaks. C-vitamiin soodustab keha tootma antikehi ja A-vitamiin toetab naha tervist ning seedetrakti ja hingamisteede kudesid, mis kõik toimivad esimese kaitseliinina väliste sissetungijate vastu. Paljud fütotoitaineid, mis leiduvad puu- ja köögiviljades, toimivad antioksüdantidena, mis aitavad vähendada oksüdatiivset stressi kehal, mis võiks muidu nõrgestada organismi võimet võidelda haigustega.
Immuunsüsteemi toetamiseks on samuti oluline hoida oma seedesüsteem korras. Teie seedetrakt on koduks triljonitele bakteritele, millel on palju funktsioone tervise korrashoiul. Mõned bakterid aitavad seedida kiudaineid mida sööte, mõned tarbivad soolegaase, samal ajal kui teised toodavad vitamiine nagu vitamiin K ja vitamiin B12. Kui teie seedetrakt on asustatud nende heade bakteritega, siis samuti on nende eesmärk välja tõrjuda võimalikke kahjulikke baktereid, mis võivad tungida teie seedetrakti. Mõned parimad allikad heade bakterite saamiseks on piimatooted nagu jogurt ja keefir.
Mõned inimesed kannatavad sellise meditsiinilise seisundi käes, mis häirib nende immuunsüsteemi toimimist. Toitumine üksi ei pruugi aidata korrast ära olevat immuunsüsteemi.
Samas tervete inimeste jaoks võib hea ja õige toitumine aidata hoida immuunsüsteemi terve ja tugevana. Et aidata oma keha võitluses väliste sissetungijate vastu, tuleb oma sisemisele “armeele” anda parim võimalik toitumine. Niisiis kutsuge kohale „abiväed“!
Arikli autor: Susan Bowerman
Director of Nutrition Training at Herbalife. Registered Dietitian and a Board-Certified Specialist in Sports Dietetics.